Beachvolejbalistka Hoidarová Kolocová o mateřství: Najednou bych chtěla být expert

Beachvolejbalistka Hoidarová Kolocová o mateřství: Najednou bych chtěla být expert

Rozhovory

Dlouhé roky v rozhovorech říkala, že až jednou skončí s beachvolejbalem, založí rodinu. Vdaná už dva roky je, kariéru ukončila v létě a teď se nově těší na příchod prvního potomka. „První tři měsíce byly náročné,“ přiznává Kristýna Hoidarová Kolocová, pátá žena londýnské olympiády. „Byla jsem docela nervózní, aby vše bylo v pořádku. Člověk tak trošku žije od kontroly ke kontrole a těší se, že na té další bude miminko zase o kousek vetší a hlavně živé a zdravé.“

Co ještě je pro vás v těhotenství jiné?
Taky jsem měla pořád hlad a byla unavená. Teď už je to lepší. Lehce jsem se uklidnila, hlad mám menší a kromě té únavy, která je tu stále, se cítím dobře. Ale s těmi kontrolami je to vlastně furt stejné. (smích)

Sbíráte informace od kamarádek, z internetu, nebo je na to ještě brzo?
Sbírám je všude možně a o všem možném. Uvědomila jsem si, že téma děti člověk fakt řeší jen velmi volně - do té doby, než to vlastní čeká. Takže mi připadá, že nevím vůbec nic. Že se těhotenství počítá na týdny a ne na měsíce, že břicho roste až po pár měsících, jaké existujou varianty kočárků, plen, dudlíků…to jsou úplně nová témata, která mě nikdy nezajímala a najednou bych ve všech moc ráda byla expert. (smích)

Máte z něčeho obavy?
Obavy mám úplně ze všeho a myslím, že každá žena, která už někdy mimčo čekala, ví, o čem mluvím. Opravdu je to něco tak nového a neznámého, že snad ani nejde obavy nemít.

Většinou se ženy mateřstvím změní, některé věci najednou přestanou být důležité. Máte to taky tak?
Zatím ani ne, nebo to alespoň sama na sobě nevnímám. Možná se to dostaví až později, a nebo to začnou pozorovat lidi kolem mě a já si toho tolik vědoma nebudu.

Co pro vás znamená dobrá máma?
To je hodně těžká otázka. Dobrá máme je určitě milující máma, která chce se svým dítětem trávit čas, předávat mu vše, co jen může, která dítě podporuje. Zároveň ale nic z toho nepřehání. Ale opravdu je to asi nedefinovatelný pojem.

Jedno z kontroverzních témat je teď očkování u malých dětí. Už jste o tom přemýšlela?
Něco málo jsem o tom v minulosti četla. Ještě si ale nejsem jistá, jak to budu mít u svých dětí. Zas až tak jasný názor jsem si na toto téma zatím neutvořila.

Kolik dětí byste ideálně chtěla mít?
Asi dvě. Ale začnu u toho prvního a pak se uvidí. Roli matky si zatím neumím představit. Někoho to naplňuje natolik, že chce děti třeba tři nebo čtyři, jiné ženy spěchají hned po pár týdnech do práce a další dítě nechtějí. Doufám, že budu někde mezi, ale myslím si, že by bylo troufalé to říkat teď, když vlastně vůbec netuším, co mě čeká.