Basketbalová show s názvem 3x3. Co je její kouzlo?

Basketbalová show s názvem 3x3. Co je její kouzlo?

Články

V moderní basketbalové disciplíně se Češky staly v roce 2016 senzačními mistryněmi světa, formát tři na tři se v říjnu představil také na Olympijských hrách mládeže a premiéru bude mít za čtyři roky na „dospělé“ olympiádě v Tokiu. Češi v něm patří k průkopníkům.

„Celý rok hrajeme v hale, takže uvítáme, když se podíváme ven na čerstvý vzduch, kam tahle disciplína patří,“ říká Kristýna Minarovičová, jedna z reprezentantek. „Je to zároveň pro diváky mnohem zábavnější.“

Basketbal tři na tři zažívá v posledních letech boom. Hraje se na jeden koš, týmy se skládají ze čtyř hráčů s tím, že čtvrtý libovolně střídá. Hra má díky tomu atraktivitu a spád.

V Česku se hraje zatím jen jako doplněk ke klasickému basketu pět na pět. V jiných zemích už se ale některé hráčky i hráči specializují pouze na dynamičtější „trojkovou“ variantu.

„Třeba Maďarky mají svůj tým a trénují spolu, stejné to je třeba ve Francii. U nás to je o tom, které holky si to chtějí zahrát tak trochu ve volném čase. U kluků to je podobně,“ dodává další z hráček Andrea Klaudová.

Michaela Uhrová, kapitánka zlatého týmu z MS v roce 2016, tuší, že by za pár let mohla vzniknout v disciplíně 3x3 profesionální liga. Nejprve v mužské kategorii, postupně i mezi ženami.

„Pro fanoušky je to velká show. Hraje se v tempu na malém prostoru, hráči se nemůžou nikam schovat. Je to zábava. Působí to dojmem moderního sportu,“ popisuje Minarovičová.

Disciplína ale hlavně baví i samotné hráče. „Je to namáhavější, ale člověka to nutí rychleji přemýšlet a být kreativní. Dost se i otrká, protože soubojů tam je mraky. A je to taky trochu něco jiného, než na co jsme u klasického basketu zvyklé.“

Nabízí se srovnání s plážovým volejbalem, jehož hráči se také rekrutovali z klasického volejbalu a dnes na písku vyhrávají velké medaile. „U chlapů frčí basket tři na tři hodně. Olympiáda je velkým krokem vpřed. Je klidně možné, že se po ní stane velkým fenoménem. Necháme se překvapit.“