Atletika jako biatlonová stíhačka! Evropské hry otestují novinku

Atletika jako biatlonová stíhačka! Evropské hry otestují novinku

Články

Malý krok do neznáma? Pro atletiku určitě! Snaha udělat atletiku pro fanoušky ještě atraktivnější přiměla představitele královny sportu pojmout tradiční disciplíny tak trochu jinak. Ostrý test mezi dospěláky je na spadnutí. Na nacházejících Evropských hrách si atleti vyzkouší soutěž týmů, která v každém kole, a stejně pak i ve finále, vyvrcholí disciplínou nazvanou „Hunt“.

Že nevíte, o co jde?

Zkuste si představit cosi jako biatlonovou stíhačku. Jednotlivé národní týmy sbírají body v osmi předchozích individuálních disciplínách. Ty se pak přepočítají Gundersenovou metodou a určí handicapy pro poslední disciplínu – a tou je právě Hunt, neboli smíšená stíhací štafeta dvou mužů a dvou žen. Postupně běží 800m (m) − 600m (ž) − 400m (m) − 200m (ž). Tým, který je první v cíli, vyhrává. „Já tedy musím říct, že jsem spíš tradicionalista,“ pousměje se šéftrenér český atletů Tomáš Dvořák nad novým formátem. „Navíc se mi tradiční disciplíny pořád hodně líbí.“

Novinka vyvolává mezi atlety zatím spíše rozpaky. Ve výsledku ale závěrečná „stíhačka“ může mít i dramatickou zápletku. Osmistovku rozbíhají muži, a to klasicky ze startovních pozic na 800 metrů. V první dráze je tým s největším počtem bodů. K tomu startují v časových intervalech, které vznikly přepočítáním bodů z předchozích disciplín.

„Jsem určitě ráda, že chtějí více vtáhnout diváky, ale pořád jsem s takovými těmi spíš staršími atlety, kteří si myslí, že atletika má zůstat atletikou a pravidla by se neměla měnit,“ myslí si Barbora Malíková, mistryně světa i Evropy v běhu na 400 m do 17 let a vítězka Olympijských her mládeže v Buenos Aires. „Uvidíme, třeba se nám to ale nakonec zalíbí.“

View this post on Instagram

| #tbt @youtholympics ????Buenos Aires | ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ~ Tak tohle dámy a pánové byla velká jízda! ...ale že už tomu je 1/2 rok? To se mi nechce věřit :(( ~ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ~ Ladies and gentelman, what a extraordinary experience! ...but.. it was half a year ago? Time is quickly running out :(( ~ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #buenosaires #yog #2018 #victory #memories #palm #jsempalma #jsematlet #nutella #life #running #top4running #nike #athlete #dreads #czechteam #youtholympicgames @olympijskytym

A post shared by Barbora Malíková (@barbora_malikova) on

Atletika na Evropských hrách v kostce:

Soutěží celkem 24 týmů – na začátku jsou 4 skupiny po 6 týmech. V „české“ skupině jsou ještě Poláci, Bělorusové, Litevci, Lotyši a Irové.

Týmy se v jednotlivých skupinách utkají v 9 disciplínách. Vítězové jednotlivých disciplín získávají pro svůj tým 12 bodů, druzí 10 bodů, třetí 8 bodů, čtvrtí 6 bodů, pátí 4 body a šestí 2 body. Skóre po 8 disciplínách určí startovní pozice pro poslední disciplínu – stíhací štafetu Hunt. Převádí se Gundersenovou metodou. Vítěz této disciplíny je celkovým vítězem.

Disciplíny: 100m muži, skok daleký ženy, oštěp ženy, 100m ženy, štafeta 4x400m (2 muži a 2 ženy), 110m překážek muži, skok vysoký muži, 100m překážek ženy a smíšená stíhací štafeta „Hunt“: 800m (m) − 600m (ž) − 400m (m) − 200m (ž)

Kvalifikace:
Soutěží 4 skupiny po 6 týmech. Z kvalifikace postupuje 6 týmů přímo do semifinále – vítězové každé skupiny + dva další týmy s nejvyšším bodovým ziskem po 8 disciplínách.

Čtvrtfinále:
V něm se utkají týmy, které nepostoupily přímo do semifinále. Utvoří 3 skupiny po 6 týmech, soutěž pak probíhá stejně jako v kvalifikaci. První dva týmy z každého čtvrtfinále postupují do semifinále.

Semifinále:
V něm soutěží 2 skupiny po 6 týmech. Systém je stále stejný. Do finále postupují první 3 týmy z každé skupiny.

Finále:
Probíhá stejně jako v předchozích případech.