Atletické hody! Plejáda světových es se v souboji kontinentů utká v Ostravě

Atletické hody! Plejáda světových es se v souboji kontinentů utká v Ostravě

Články

Víc letos nemůže být k vidění. Atletický Kontinentální pohár je totiž největší akcí světové atletiky roku 2018 a o víkendu ho hostí Česká republika. V Ostravě se utkají největší světová esa. Proti sobě budou stát výběry Evropy, Ameriky, Afriky a společný tým Asie a Oceánie. V každé disciplíně se představí dvě ženy a dva muži za každý kontinent. „Poprvé v historii české atletiky budeme moci prožívat určitě nádherné souboje mistrů a vicemistrů jednotlivých kontinentů,“ říká Libor Varhaník, šéf české atletiky. „Rozpočet je zhruba 275 milionů korun.“

Zástupci české atletiky intenzivně pracovali na tom, aby přinesli inovace, které zvýší atraktivitu tohoto atletického podniku. „Získali jsme ambasadory zvučných jmen, jako jsou například Colin Jackson nebo Mike Powell, kteří se zároveň zhostí role kapitánů jednotlivých týmů,“ vysvětluje Varhaník. „Navíc kapitáni mají každý den možnost vsadit na jednoho závodníka, jehož bodový zisk se zdvojnásobí. Každý kontinent má pak jednoho ambasadora i z České republiky.“

Olympijští šampioni, světoví rekordmani i mistři světa

Že v Ostravě bude k vidění světová elita, dokazují následující fakta: Hned dva světové rekordmany má ve své sestavě tým Evropy. Jsou jimi polská kladivářka Anita Wlodarczyková, která jako první žena v historii pokořila hranici osmdesáti metrů, její světový rekord má hodnotu 82.98. A taky francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, který je halovým světovým rekordmanem a držitelem vůbec nejhodnotnějšího tyčkařského výkonu historie 616 centimetrů.

Tým Ameriky se může opírat o světovou rekordmanku ze stovky překážek. Kendra Harrisonová ze Spojených států loni v Londýně zaběhla čas 12.20. Čtvrtou do party je pak nejčerstvější světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová z Keni, která letos v Monaku vylepšila hodnotu historického světového maxima v závodě na 3000 metrů překážek na 8:44.32.

Ostrava přivítá čtrnáct olympijských šampionů v individuálních disciplínách. Olympijských medailistů bude na startu hned sedmatřicet. Co se týká individuálních mistrů světa, těch se na Kontinentálním poháru představí 27. Atletického svátku v Ostravě se zúčastní i devatenáct vítězů letošního ročníku Diamantové ligy.

Foto: Getty Images