Atletická medailová smršť. Dvě stříbra ze smíšených štafet

Atletická medailová smršť. Dvě stříbra ze smíšených štafet

Články

Jmenuje se Dynamic New Athletics a jedná se o nový formát týmového závodu. Atleti v něm na Evropských hrách v Minsku postoupili do semifinále z dnešního kvalifikačního kola, v němž se rozdávaly výjimečně medaile také za jednotlivé disciplíny. A český tým získal hned dvě – stříbro ve smíšené stíhací štafetě a stejný kov i ve smíšené štafetě na 4x400 metrů.

Atleti uznali, že nový formát běhu obou pohlaví v jednom týmu je zajímavý. Smíšená štafeta na 4x400 metrů je ale už dokonce olympijským závodem a poběží se také na mistrovství světa letos v říjnu v Dauhá. Češi zaběhli při své premiéře čas 3:19,05 minuty, což je tedy nově ustanovený český rekord. Čtveřice Jan Tesař, Barbora Malíková, Lada Vondrová a Michal Desenský prohráli pouze s Ukrajinci.

Zaskvěla se Vondrová, která odrazila dokonce nápor mužského soupeře z Polska a rychlým časem na svém úseku vítězka Olympijských her mládeže Malíková. „Ani jsem nevěděla, že za mnou běží kluk, takže jsem ráda, že mě nedoběhl,“ radovala se Vondrová. „Poznala jsem nový stadion, novou dráhu, běželo se mi dobře. Třeba budeme v dalších kolech ještě rychlejší a dáme další rekord,“ pousmála se zase Malíková. „A že je z toho medaile, to je pecka.“

Rachot a řev

Závěrečná stíhací smíšená štafeta se v novém formátu běží podle handicapů z celkových průběžných výsledků pořadí týmů. Český čistý čas závodu na 800 (Filip Sasínek), 600 (Diana Mezulianiková), 400 (Patrik Šorm) a 200 metrů (Marcela Pírková) měl hodnotu 4:26,22 minuty. „Já jsem ani netušil, že se za to také medaile dávají, ale je to jedno, stejně bychom běželi všichni naplno,“ usmíval se Sasínek.

Na vítězství českého týmu v kvalifikační skupině měla velký podíl právě finišmanka této štafety Pírková, která v dramatickém doběhu posledního úseku porazila v těsném finiši běloruskou soupeřku o dvě tisíciny. „Vnímala jsem jen řev a rachot diváků, hnalo mě to,“ řekla Pírková.

Závod se nepovedl oštěpařce Nikole Ogrodníkové, která na Evropské hry přijela rovnou z nevydařené Zlaté tretry v Ostravě. „Podělala jsem to. Ale na to, co jsem hodila před třemi dny na Zlaté tretře, to ještě dneska bylo dobré,“ připomněla. Dnes se zlepšila, ale přesto těsně nepřehodila 60 metrů. Výkon 59,49 metru na medaili nestačil. Ogrodníková však přijela z Ostravy s bolavými zády. „Byla jsem hodně bolavá, takže to nakonec dopadlo docela dobře. Musím si v dalších dnech hodně odpočinout,“ prohlásila.

Semifinále, ve kterém se utkají dvě skupiny po šesti týmech, čeká české atlety ve středu. Případné finále s jednou šestičlennou skupinou v pátek.