Atletická legenda Kratochvílová: Už jsem se trochu smířila s touhle dobou

Atletická legenda Kratochvílová: Už jsem se trochu smířila s touhle dobou

Články

Srdce má stále na atletickém oválu. Sama je světovou rekordmankou i dvojnásobnou mistryní světa. K titulu světové šampionky pak dovedla také svou bývalou svěřenku Lídu Formanovou. Ani teď se nepřestává snažit a ještě by ráda takový talent objevila. Bude to ale složité. „Už jsem se tak trochu smířila s touhle dobou,“ říká Jarmila Kratochvílová, majitelka světového rekordu, kterému bude v červenci už 34 let.

Běžeckou naději, která by se k takovým metám mohla přiblížit, totiž v současné době v České republice nevidí. „Tahle generace je úplně jinde. Je prostě vidět, že do toho už nechtějí dávat tolik úsilí,“ uvažuje.

Dřina už se příliš nenosí. Tréninky, které dříve Kratochvílová zvládala, by dnes vydržel jen málokdo. „Úplně si to nedokážu představit. Já jsem měla jeden cíl a nic jiného mě nerozptylovalo. K tomu jsem byla zdravá,“ vysvětluje šestašedesátiletá bývalá atletka. „Tahle generace už má ve 14-15 letech problémy, něco je bolí – kolena, záda, ale to je právě způsobené tím, že oni věčně sedí a mají ty své mobily. Nelítají venku, jako jsme lítali my. Být venku je jedna velká tělocvična. Dnes už to nikoho moc nebaví.“

V hlavní roli rodiče

Děti, jejichž rodiče sportují, mají výhodu. „Rodiče hrají zásadní roli. A potom učitelé. Někdy se mi totiž nelíbí hodiny tělesné výchovy. Hlavně si myslím, že jednou týdně hodina a půl je opravdu málo,“ povídá.

Atletická sezona se rozbíhá a ona znovu bude držet v ruce stopky – třeba při mistrovství světa v Londýně nebo mítincích Diamantové ligy. Právě tady by mohl být její světový rekord v ohrožení. Občas je některá z běžkyň k němu na dohled, ale zatím si vždy mohla Kratochvílová oddechnout. Její čas 1:53,28 jez říše snů…