Adrenalin na maximu. Ten pocit, když skočíš do vody ze 27 metrů

Adrenalin na maximu. Ten pocit, když skočíš do vody ze 27 metrů

Články

Už jste někdy skákali do vody z vážně velké výšky? Docela úzkost tam nahoře, že? Česko má borce světové extratřídy, kterému podobná disciplína vyhovuje. Jmenuje se Michal Navrátil, skáče salta a vruty až ze 27 metrů a letos bral třeba stříbro z mistrovství světa v Budapešti.

„Mám za sebou přes 950 skoků, za chvíli to bude tisícovka. Ale vždycky mám respekt, na můstku jsem hrozně malej. Je to stres a adrenalin dohromady,“ říká Navrátil.

Za pár vteřin ve vzduchu stihne třeba trojné salto s půlvrutem nebo dvě a půl salta se třemi vruty. Je to takový Aleš Valenta. Jen bez lyží a v letním provedení.

„Výsledek nevypadá špatně, ale všechno je otázka dlouhodobé přípravy. Jestli chcete začít skákat, musíte si najít třeba metrový můstek a budovat základy orientace ve vzduchu. Pak přidáváte salto, vrut… Jde to postupně.“

Amatérský skokan prý může po skoku ze sedmadvaceti metrů skončit v nemocnici. Ani Navrátil není muž ze železa. Kolikrát ho chodidla štípou tak, že ho pálí jakýkoliv pohyb bosou nohou po podlaze.

„Jdu večer na záchod a prvních pět kroků dost trpím. Trochu jsem si zvyknul, ale bolí to furt.“

Mimochodem, skokani z takové výšky dopadají do vody převážně po nohou. Navrátil vysvětluje: „Z více než patnácti metrů bych to po hlavě nezkoušel. Nohy jsou nejsilnější částí těla, je to nejméně bolestivé řešení.“

Trénink bez vody? No problem

Celkem šílené je, že Navrátil jako skokan světových kvalit netrénuje mezi závody prestižního seriálu Red Bull Cliff Diving v bazénu. Vodu vlastně klidně měsíc nevidí.

Techniku ve vzduchu nacvičuje na trampolíně, žíněnce nebo třeba v parku. Pak přijede na závody, den dva před začátkem si zkusí pár tréninkových skoků a jde na věc.

Letos už byl pátý v Itálii nebo šestý v Texasu. Finále seriálu je koncem října v Chile.

„Nechci, aby si lidi mysleli, že jsem machírek, co dělá šílenej sport. Jsem úplně normální kluk, s každým fanouškem se vyfotím a dám mu věnování. Jo, cítím se dobře, když jsem něčeho dosáhl, o tom žádná. Ale hlavu z toho nemám v oblacích.“

Sledujte Michala Navrátila na Facebooku a Instagramu!

Tady je malá ukázka z jeho kousků...