V 97 letech odešel jeden z největších hokejistů historie Vladimír Zábrodský

V 97 letech odešel jeden z největších hokejistů historie Vladimír Zábrodský

Neměl konkurenci. Vladimír Zábrodský se zařadil mezi nejlepší hokejové útočník historie. Dvojnásobný mistr světa a stříbrný medailista ze zimních olympijských her ve Svatém Mořici zesnul v pátek 20. března nad ránem.

Vladimír Zábrodský se narodil 7. března 1923 v Praze a jeho osudovým místem se v hlavním městě stal ostrov Štvanice. Zde hrál za slavný klub LTC hokej a za ČLTK tenis. Na tamním zimním stadionu vyhrál v roce 1947 se svými spoluhráči poprvé pro Československo mistrovský titul. Na kurtech na druhé straně ostrova zase často zářil v utkáních Davis Cupu.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici v roce 1948 válcovalo československé mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy, největší hvězda týmu Zábrodský k tomu přispěl 21 góly.

Kromě dvou zlatých medailí ze světových šampionátů v letech 1947 a 1949 se podílel i na bronzu z MS 1955, o rok později startoval na OH v Cortině d'Ampezzo. V roce 1965 emigroval i s rodinou do Švédska, kde trénoval i několik prvoligových klubů. V roce 1997 byl jako jeden z prvních hráčů uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.