I takový je sport. Divoké finálové jízdy medaile nepřinesly. Kudějová se vracela a deblíři převrhli

I takový je sport. Divoké finálové jízdy medaile nepřinesly. Kudějová se vracela a deblíři převrhli

Články

Jejich pohledy v cíli mnohé napovídaly. V tu chvíli snad ani nedokázali uvěřit, jaký příběh se na olympijském kanálu Whitewater zrovna odehrál. A oni byli v hlavních rolích – kajakářka Kateřina Kudějová i deblkanoe Jonáš Kašpar a Marek Šindler.

Úřadující mistryně světa i čeští deblíři s přehledem zvládli svá semifinále, finále se však proměnilo v noční můru.

Osudná chyba v závěru

Chybou v závěru se Kašpar a Šindler připravili o olympijskou medaili. Po poslední protivodné brance dokonce museli udělat eskymácký obrat a po dvou penalizacích obsadili osmé místo. Zlato vybojovali slovenští bratranci Ladislav a Peter Škantárové.

Češi přitom jeli skvělou jízdu a drželi průběžné vedení až do branky číslo 22. Špatný záběr už náklonem nezachránili a ocitli se pod vodou. Druhý "šťouch" následoval vzápětí. „Moje chyba, nezavěsili jsme poslední protivodu natěsno. Já to chtěl, protože jsem viděl vodu, že mi k tomu napovídá, ale neudržel jsem loď u vnitřní tyče," litoval Kašpar. Na zadáka neviděl, nemohl reagovat podle nepříjemné situace. „Mára se musel uhnout a mně na chvíli zapadlo pádlo do probublané vody a náklon byl příliš velký.“

Jonáš Kašpar a Marek Šindler mají za sebou hned několik úspěchů ze Světových pohárů, přesto byli na olympijských hrách tak trochu podceňovaným duem. Kvalifikaci však zvládli bez potíží. A v tu chvíli bylo jasné, že svěřenci Ondřeje Štěpánka, bronzového medailisty na deblu z Atén a stříbrného z Pekingu, můžou útočit na stupně vítězů.

V kvalifikace pro ně byla dobrým odrazovým můstkem směrem k semifinále. „Tam startuje 11 lodí, takže budeme mít už na startu šanci plus minus vědět, jak závod probíhá," uvažoval háček Kašpar po kvalifikačních jízdách. „Z toho se něco dá nakoukat a něco vymyslet. Čtvrté místo nám úplně perfektně vyhovuje."

A v semifinále to potvrdili. Na kanále Whitewater propluli do finále z druhého místa, navzdory dvěma penalizacím. Trať projeli suverénně nejrychleji, ale čtyři trestné sekundy je zařadily až za německé mistry světa Franze Antona a Jana Benziena.

Ve finále čeští reprezentanti však osudově chybovali.

Kudějová se vracela

Kateřina Kudějová patřila na prvním mezičase k nejrychlejším. Na šestnácté brance si ale připsala šťouch a dvousekundovou penalizaci. A ani další branky neprojela ideálně - do jednadvacítky se po špatném najetí musela vracet.

O den dříve si znovu očíhla, jak finálovou trať projížděli kluci, „Strašně ráda od kluků odkoukávám, většinou to takhle dělám. Pomáhá mi to,“ vysvětluje šestadvacetiletá Češka. „Doufám, že postoupím do finále a budu o medaili bojovat a padne to tam. Ale uvidí se podle tratě a podle štěstí.“

Štěstí jí přálo jen v semifinále - potřebovala zajet čas do první desítky z patnáctičlenného startovního pole, do finále postoupila ze čtvrté pozice, ale už tu chvíli tušila: „Jelo se mi sice dobře, ale ve finále budu muset některé věci vylepšit, nebyly úplně dobré.“

Nevylepšila a s první účastí na olympijských hrách se loučí desátým místem. „Nebylo to z nervozity nebo toho, že bych už neměla sílu. Prostě jsem to chtěla takhle jet. Jenže chyba přijde hned. Hrozně mě to mrzí…“

Kudějová už od teenagerovského věku pravidelně vozí medaile a vždy byla považována za obrovský talent. Je dvojnásobnou juniorskou mistryní Evropy, evropskou i světovou šampionkou do 23 let, má spoustu dalších medailí včetně bronzu z ME seniorů.

Dlouhé roky však jezdila ve stínu dvojnásobné olympijské šampionky Štěpánky Hilgertové. Z něj vystoupila až loni, kdy senzačně triumfovala na mistrovství světa v Londýně.