7 hvězd, kvůli kterým se vyplatí sledovat světový šampionát v alpském lyžování

7 hvězd, kvůli kterým se vyplatí sledovat světový šampionát v alpském lyžování

Články

Superobřím slalomem žen odstartoval ve Svatém Mořici ve Švýcarsku světový šampionát v alpském lyžování. Jaké hvězdy na něm budou poutat největší pozornost? Vybrali jsme pro vás sedm jmen.

Šárka Strachová
Devátá účast na světovém šampionátu a pátá medaile? Slalomářka Strachová je jednou z největších českých nadějí. Letos byla v závodech Světového poháru vždy v elitní desítce a jednou z toho na bronzovém stupínku. V medaili věří i teď, ale optimismus krotí: „Radši bych jezdila ještě výš, není to zatím sezona úplně podle mých představ.“

Ester Ledecká
Blonďatý úkaz na světových svazích. Umí perfektně na snowboardu i na lyžích, přepíná z týdne na týden. Na lyžařském MS si Ledecká odbude premiéru, stejně jako mužské trio Jan Zabystřan, Daniel Paulus a Filip Forejtek. Na „prkně“ už Ester světovou medaili získala, co na lyžích?

Tereza Kmochová
Češka se narodila se stoprocentní ztrátou sluchu, ale už od dětství závodí se slyšícími soupeřkami. K tomu hraje tenis, jezdí na kole a studuje náročný obor na Přírodovědecké fakultě. Na MS bude startovat podruhé v kariéře, z deaflympiády před dvěma lety přivezla pět zlatých.

Lindsey Vonnová
Návrat královny. Americká kráska více než rok marodila a pak hned ovládla sjezd v Ga-Pa. Ve Švýcarsku pojede sjezd, super-G i kombinaci. A říká: „Medaile je můj jediný cíl.“ Dosud jich na světovém šampionátu vybojovala šest, ve Světovém poháru vyhrála rekordních 77 závodů.

Mikaela Shiffrinová
Zúčastní se jen slalomů, ve kterých exceluje. Nechce riskovat, že by si v ostatních disciplínách vzhledem k těžkým podmínkám ve Svatém Mořici přivodila zranění. Ve 21 letech má zlato z olympiády v Soči a z dvou slalomových závodů na MS. Medaile se od ní čeká i nyní.

Marcel Hirscher
Rakušan se pokusí vrátit na trůn, na MS v roce 2013 vyhrál slalom. Minule v Beaver Creeku po prvním kole jasně vedl, ale na těžké trati měl problémy a vypadl. Útěchou mu bylo zlato v superkombinaci. Formu letos načasoval parádně: vyhrál poslední sjezd v Ga-Pa a průběžně vede Světový pohár. Na ruku mu jde i zranění konkurentů, Američan Ted Ligety i Nor Aksel Lund Svindal kvůli zdraví předčasně ukončili sezonu.

Dominik Paris
Další adept na medaili. Ital Paris nedávno triumfoval třeba na slavné sjezdovce v Kitzbühelu, na úspěch mají ale políčeno i jeho soupeři Peter Fill či Kjetil Jansrud. Paris na juniorském šampionátu v roce 2009 bral tři medaile, o čtyři roky později mezi dospělými byl ve sjezdu stříbrný. Uspěje i ve Švýcarsku?