60 let od olympijských her v Římě. Zácpa málem stála českého boxera zlato!

60 let od olympijských her v Římě. Zácpa málem stála českého boxera zlato!

Články

Řím. Jedno z nejhistoričtějších měst planety hostilo letní olympijské hry od 25. srpna 1960. Československá výprava čítající 120 sportovců přivezla z Itálie osm medailí. Zlato vyhrála legendární gymnastka Eva Bosáková, dvojskif ve složení Kozák - Schmidt a překvapivě i mladičký boxer Bohumil Němeček. Jeho příběh z Říma je až neuvěřitelný.

Bylo mu dvaadvacet let a jako boxer mířil na svůj první velký mezinárodní turnaj. A hned to byly olympijské hry! Bohumil Němeček, kterému pro jeho drobnou postavu přezdívali Tkanička, byl z Říma okouzlený. Do „věčného města“ ale nepřijel jen na výlet. Přestože se mu moc šancí nedávalo, dokázal řidič autobusu z Děčína šokovat sportovní svět.

V ringu postupně vyřazoval jednoho soupeře za druhým, až stanul v semifinále, kde se měl utkat s domácím Pietrem Brandim. Ital přišel na vážení jako poslední, ale přesto českého boxera předběhl, a přitom do něj i úmyslně strčil. To si Němeček nenechal líbit a soupeře chytil pod krkem. Šarvátku ukončil až mladý černoch, který mezi ně vběhl a roztrhl je od sebe. Tím kdo bitku ukončil, nebyl nikdo jiný, než Cassius Clay. Tedy legendární Muhammad Ali, který tehdy v Římě vyhrál polotěžkou váhu.

Český boxer nakonec drzého Brandiho porazil na body. Jenže si během souboje zranil palec. Finále tak bylo v ohrožení. To ještě Němeček nevěděl, že životní zápas možná ani nestihne. Vůz, který vezl Němečka na utkání o zlato, totiž uvízl v dopravní zácpě. Do Paláce sportu naštěstí doběhl na poslední chvíli, a mohl se tak pustit do bitvy s Clementem Quatreyem z Ghany.

S velkým sebezapřením přemohl práh bolesti a ani zraněný palec ze semifinálového zápasu ho nepřipravil o zlatou medaili. Němeček se tak stal třetím a zatím posledním československým boxerem v historii po Júliu Tormovi a Jánu Zacharovi, který dokázal ovládnout olympijské hry.

Věděli jste, že na LOH v Římě reprezentoval Československo i herec Zdeněk Srstka? Chcete vědět v jaké disciplíně? Podívejte se na video!