50 let od prvního triumfu Kodeše na French Open. Pomohla mu rada od legendy

50 let od prvního triumfu Kodeše na French Open. Pomohla mu rada od legendy

Články

Už je to půlstoletí, kdy tenista Jan Kodeš pozvedl poprvé trofej pro vítěze French Open. 7. června 1970 ve finále smetl jugoslávského soupeře Željko Franulovice 6:2, 6:4 a 6:0. Málokdo ví, že v Paříži triumfoval Kodeš i díky radě od české tenisové a hokejové legendy.

Ovládnout French Open se nepodařilo takovým tenisovým ikonám, jako byl Sampras, Becker, McEnroe, Connors nebo Edberg. Jeden z nejlepších českých tenistů historie Jan Kodeš to dokázal hned dvakrát po sobě. První titul získal 7. června 1970 a vedla k němu hodně těžká cesta turnajovým pavoukem.

Šíleně se nadřel v pětisetové osmifinálové bitvě s Rumunem Ionem Tiriakem. „Těšil jsem se na židli, abych si mohl o pauze sednout,“ popisoval Kodeš, jak moc byl vyčerpaný. Přesto něco v něm bylo daleko silnější. „Moje vůle, nechtěl jsem se vzdát.“

Předposlední překážkou bylo semifinále s domácím hráčem Georgesem Govenem. Kodeš prohrával už 1:2 na sety. Pak ale následovala desetiminutová přestávka, která se ukázala být zlomovou. Do šatny totiž za českou hvězdou přišel tajemný muž se vzkazem od Jaroslava Drobného, legendárního hokejisty a tenisty, který emigroval v roce 1949 a zápas sledoval na tribuně.

„Pan Drobný vám vzkazuje, že nesmíte chodit na síť po liftovaném, ale po čopovaném bekhendu. A pan Drobný vám taky vzkazuje, že když se ten čop do konce zápasu nenaučíte, tak to prohrajete,“ řekl posel.

Kodeš si na čop nevěřil, a tak se mu nechtělo uposlechnout. Když ale po návratu na kurt rychle prohrával 0:2 a v lóži uviděl slavného Drobného, rozhodl se to risknout. „Od toho momentu se to otočilo. Dal jsem mu 6:2 a 6:3 a postoupil do finále.“

Triumf Kodeše už ale hokejový mistr světa a trojnásobný grandslamový vítěz neviděl. Po semifinále za ním opět přišel do šatny stejný posel. „Jarda vám gratuluje, ale on už odjel na letiště a letěl do Londýna, že prý finále už vyhrajete hladce.“

A taky se tak stalo. Kodeš jugoslávskému soupeři dokonce ve třetím setu nadělil kanára a pozvedl poprvé pohár Pierra Guilloua pro vítěze French Open. O rok později pak triumfální cestu v Paříži zopakoval. V roce 1973 ovládl i nejslavnější tenisový turnaj světa Wimbledon. Prvním grandslamovým vítězstvím ale navždy zůstane French Open 1970.