300 kilometrů na kole s jedním převodem či dvacet kafí denně aneb i tak se jezdilo Giro

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na vrcholu lombardského stoupání Ghisallo se u silnice tyčí malý kostelík. Zasvětili jej Madoně z Ghisalla a vyzdobili jako žádný jiný, neboť stěny lemují stará kola i slavné cyklistické dresy. Nedivme se tedy, že papež Pius XII. prohlásil právě tuto Madonu patronkou všech cyklistů. Nápis na zdi zde hlásá: „A tak Bůh stvořil bicykl, aby usnadnil člověku cestu životem.“ Italové poté stvořili závod Giro, aby s jeho pomocí objevovali duši své země – kniha Příběhy Corsa Rosa, která mapuje sto ročníku Giro d´Italia, je teď nově na pultech knihkupectví.

Dílo autora Tomáše Macka volně navazuje na Příběhy Staré dámy, které se zabývaly historií cyklistického závodu Tour de France. Také Giro během své stoleté existence nabídlo mnohdy až bizarní příběhy. „Cyklisté například jeli 400 kilometrů dlouhou etapu v průtrži mračen – ta zničila veškeré značení cesty, probíjeli se bahnem, brodili se přes řeky, protože mosty byly nepoužitelné,“ líčí Tomáš Macek. „Poté se škrábali do Sestriére skrz sněhovou vánici a ten den vzdalo dohromady asi padesát jezdců.“

19 hodin na trati

Macek znal zpočátku jen kostry napínavých příběhů. „A když jsem věděl po čem jít, hledal jsem. Tahle knížka byla o tom pokusit se vypátrat co nejvíc podrobností, zjistit, co se dělo či jak žili lidé, kteří jezdili 300 kilometrové etapy na kole s jedním převodem,“ popisuje. „Usínali u trati, protože na ní bývali i 19 hodin, startovalo se o půlnoci.“

Italský cyklista Gino Bartali, jeden z nejslavnější mužů Gira a Tour de France, byl schopný si dát 20 kafí denně. „Prý na podpoření formy, což by asi každého z nás totálně sklátilo, ale on na to byl zvyklý,“ poodkrývá Macek. „Jiný italský cyklista si pak dělal na etapu koktejl z chleba namočeném v červeném víně. Říkal, že se během etapy posiluje tím, že „jí“ víno.“¨

Giro a Mussolini

Znovuzrození dávno zapomenutých příběhů trvalo roky. „Knížku jsem psal rok a půl, ale materiál sbíral pět let. A bylo hrozně zajímavé to objevovat a stejně tak propojovat s historií. Našel jsem zajímavé věci,“ říká. „Třeba, když italský diktátor Mussolini oznámil vstup do války až den poté, kdy skončilo Giro. Itálie v roce 1940 Giro milovala a on si uvědomoval, že kdyby to oznámil před koncem závodu, nebyly by jeho kroky pozitivně přijaty.“

Knížku v úterý pokřtil nejlepší český silniční cyklista Roman Kreuziger, který v roce 2012 dokázal na Giru vyhrát etapu.

Foto: Ondřej Hnilica / SCOTT

líbil se ti článek?