250 kilometrů v hodině a 700 metrů nad zemí. Mistrům světa došel humor

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

„Dělá se mi špatně i na řetízáku,“ vtipkoval dvoumetrový kajakářský mistr světa Josef Dostál. Do bitevního vrtulníku však nasedl jako první. A když se po půlhodině vrátil na letištní plochu? Už tolik nežertoval. „Při útoku směrem dolů mi nebylo vůbec do smíchu, ale nejvíc nevolno se mi udělalo, až když jsem vystoupil na pevnou zem,“ přiznal. I další čeští mistři světa a olympionici se ve Vyškově na dva dny proměnili ve vojáky. Absolvovali tu pravidelný výcvik.

Sportovci Dukly zvládli pod vedením vyškovských instruktorů například střeleckou přípravu, na terče stříleli z útočné pušky či pistole. Házeli také granátem na cíl, který byl asi 25 metrů daleko. „Výcvik je součást naší práce, jsme pod Duklou Praha, je to naše povinnost. Je dobře, že si to vyzkoušíme. Jsme součástí armády, k vojákům mám respekt za to, co dělají," nechala se slyšet dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková.

Taky Špotáková s kanoistou Martinem Fuksou si let vrtulníkem užili. „Dělali jsme náklony a různé bojové pozice. Byla to ale dobrá zkušenost a skvělý zážitek,“ usmíval se Fuksa a světová rekordmanka v hodu oštěpem pro Facebook Dukly dodala: „Ty náklony… Trochu se mi při nich zvedal kufr.“

Létalo se cestovní rychlostí 250 kilometrů v hodině, při obratech klesala zhruba na stovku. Sportovci se dostali do výšky 700 metrů, ale většinu půlhodinového letu poblíž Prahy strávili ve výšce 350 metrů.

Samopal i osmikolová Tatrovka

Výcvik absolvoval poněkolikáté i veslařský šampion Ondřej Synek. „Pamatuji si, že když jsem tady byl v roce 2006 poprvé, řídili jsme tanky. Je to nezvyklé, ale poznáváme, jak armáda funguje a co je v ní důležité. Letos mě bavily střelby, hlavně z pistole,“ prozradil. „Ale i jízda s osmikolovou Tatrovkou byla skvělá,“ svěřil se nejlepší skifař světa.

Pavla Masláka, halového mistra světa i Evropy v běhu na 400 metrů zase bavila střelba ze samopalu, přestože vkleče mu to moc nešlo. „Vleže to bylo o dost lepší. Strefoval jsem se líp,“ poznamenal.

Topografická příprava se pak stala základem pro devítikilometrový noční orientační přesun v terénu podle mapy. Při něm si Dukláci svítili čelovkami a většině z nich se líbil. „Parádně jsem si pochod užil. Šel jsem s Bárou Špotákovou a s Ondřejem Synkem a bylo to super,“ vyprávěl kanoista Martin Fuksa. „Noční orienťáky mám ráda, protože se dají využít i v běžném životě,“ doplnila ho oštěpařka Špotáková..

Foto: Ivana Roháčková

A takto jsme s nimi natáčeli před rokem...

líbil se ti článek?