20 let od olympiády v Sydney. Železného zlatý hattrick a polibek pro Štěpánku

20 let od olympiády v Sydney. Železného zlatý hattrick a polibek pro Štěpánku

Články

Byla to velkolepá akce. 15. září 2000 byly v Sydney zahájeny 27. Letní olympijské hry. Slavnostní ceremoniál sledovalo na tribunách více než 110 tisíc diváku a kolem 4 miliard lidí u televizních obrazovek. Do Austrálie tehdy odcestovalo 124 českých sportovců. Medaile získali v 8 disciplínách. A kdo byl největší hvězdou?

Kvůli tomu, že se Hry konaly na Jižní polokouli, byl jejich start odložen na nezvykle pozdní termín 15. září. Australané přichystali na slavnostní zahájení perfektní show. „Bylo to nejkrásnější slavnostní zahájení za dobu mého předsednictví,“ vysekl poklonu organizátorům tehdejší předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch, který byl ve funkci od roku 1980!

Čest přivést na olympijský stadion českou výpravu s vlajkou v ruce dostal dvojnásobný zlatý medailista z Atlanty 1996 rychlostní kanoista Martin Doktor. Na zlaté medaile z Atlanty ale navázaly další dvě české legendy. Jan Železný se stal nejúspěšnějším oštěpařem v historii, když Hry ovládl potřetí v řadě. „Jestli jsem nejlepší, to nevím. Vyhrál jsem nejvíc olympiád,“ smál se Železný.

Dojemné chvíle zažila po výhře kanoistka Štěpánka Hilgertová. „Je to nej moment kariéry. Jsem relativně introvert a v sobě mám, že bych neměla moc jásat, ale v Sydney jsem si to dokázala užít, do toho reakce manžela… Tam byla radost nejkrásnější, nejbezprostřednější, nejživelnější, prostě nej,“ vzpomínala Hilgertová v pořadu TOP moment na Mall TV.

Kromě dvou nejcennějších kovů si stříbrné medaile v Sydney pověsili na krk desetibojař Roman Šeberle, střelec Petr Málek a boxer Rudolf Kraj. Bronz přidali Jan Řehula v olympijské premiéře triatlonu, střelec Martin Tenk a deblkanoisté Marek Jiras s Tomášem Máderem.

Podívejte se na 5 nejlepších zahajovacích ceremoniálu, mezi nimiž nechybí ani Sydney 2000.