20 dnů do Ria ve znamení „mušketýrů“. Čeští šermíři míří na OH po dvou dekádách

Rio 2016
Rio 2016
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Už léta žije i trénuje v Itálii - a přesto se stále ještě snaží pochopit styl, kterým v této zemi šermují. Právě Italové totiž patří k nejlepším fleretistům na světě. Možná i to byl dílek do mozaiky s názvem Rio 2016.

Český šerm bude mít poprvé po dvaceti letech zástupce na olympijských hrách. Místo v Riu de Janeiro si zajistil fleretista Alexander Choupenitch. Jistotu kvalifikace získal po Grand Prix v Havaně. „Šerm po dvaceti, ale fleret dokonce po 36 letech. Měl jsem samozřejmě obrovskou radost a pořád ji mám,“ hlásí hrdě český mladík. Letenku na hry má spolu s ním i kordista Jiří Beran.

„Jsem dojatý. Byl to hlavní cíl mého snažení v šermířském svazu a nežil jsem ničím jiným, protože od Atlanty jsme nebyli na čtyřech olympiádách po sobě. Jsem rád, že Saša to snažení zúročil. Všichni jsme mu věřili," nechal se slyšet Oldřich Kubišta, prezident Českého šermířského svazu.

Jediným českým šermířem, který si po rozdělení federace vybojoval účast v turnaji pod pěti kruhy, byl v roce 1996 kordista Roman Ječmínek. V Atlantě však vypadl hned v prvním kole a obsadil konečné 37. místo.

Sen o medaili

Dvaadvacetiletý Choupenitch se netají medailovými sny. „Každý, kdo dělá olympijský sport, k ní míří
a chtěl by se stát olympijským vítězem. Vím, že lidi ode mě medaile očekávají. Já je taky chci a udělám pro to maximum,“ povídá. „Velmi se těším na své soupeře, bude nás tam asi 35 a všichni se dobře známe.“

V předválečných letech pod pěti kruhy startovala řada čs. šermířů, nejvíce - 13 - ve Stockholmu 1912 a Berlíně 1936. Největšími tuzemskými úspěchy jsou dvě bronzové medaile, o které se v Londýně 1908 postarali v šavli Vilém Goppold z Lobsdorfu starší a družstvo mužů. V soutěžích jednotlivců se do první desítky vešli už jen kordista Jaroslav Jurka a fleretistka Katarína Ráczová, kteří v Moskvě 1980 obsadili sedmé místo.

Třeba se právě v Riu medailová sbírka rozroste...


líbil se ti článek?